Sahibabad, Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AUCPC8414E1ZY
Approx. Rs 35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Lifting Capacity | As per Usage |
| Location/City | 1 TON |
| Capacity | 1 TON |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Operator Required | Yes |
Approx. Rs 42,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 2200 kg |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 100 mm/sec |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Fork Length | 1600 mm |
| Overall Fork Width | 685 mm |
| Min. Fork Height | 85 mm |
| Max. Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Steering Wheel Size | 180 x 50mm |
| Material | Mild Steel |
| Color | Orange |
| Warranty | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Laxmi Enterprises. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited