Sahibabad, Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09AUCPC8414E1ZY
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 3 Ton |
| Load Capacity | 200 kg |
| Material | Mild Steel |
| Wheel | Rubber |
| Brand | Laxmi Enterprises |
| Usage/Application | Carry Material |
| Color | Red |
Additional Information:
Approx. Rs 20,500 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Power Source | Hand Operated |
| Brand | Voltas |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Lifting Height | 100 mm |
| Fork Length | 1500 mm |
| Fork Width | 520 mm |
| Wheel Material | Rubber |
| Environment | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 1,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity(T) | 3 Ton |
| Power Source | Hand Operated |
| Brand | Ace |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Lifting Height | 300 mm |
| Fork Length | 1800 mm |
| Fork Width | 520 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Color | Yellow |
| Environment | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 19,500 / pcsGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 3 pcs |
| Capacity | 2500KG |
| Model Name/Number | MAINI |
| Power Source | Hand Operated |
| Loading Capacity | 2500kg |
| Usage/Application | Material Handling |
| Type | Hydraulic Pallet Trucks |
| Lifting Capacity | 2.5 ton |
| Product Type | MAINI |
| Brand | Maini |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Fork Width | 685 mm, 540 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Material | 4MM SHET |
| Weight | 73KG |
| AMC/After Sales Service | Provided |
| Steering Wheel | NYLON |
Additional Information:
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity | 3 Ton |
| Loading Capacity | 2500KG |
| Power Source | Hand Operated |
| Lifting Capacity | 2500 |
| Product Type | HYDRAULIC HAND PALLET TRUCK |
| Brand | Laxmi Enterprises |
| Usage/Application | Material Handling |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Wheel Material | PU |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 21,500 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Max Lifting Height | 300 mm |
| Brand | Godrej |
| Model Name/Number | 2020 |
| Power Source | Hand Operated |
| Lifting Capacity | 2.5 TO 5 TON |
| Loading Capacity | 2500kg |
| Product Type | GOODREJ |
| Usage/Application | Industrial |
| Wheel Material | Nylon |
| Environment | Indoor |
| Fork Length | 1800 mm |
| Fork Width | 540 mm, 685 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 2,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | upto 100 kg |
| Capacity(kg) | 1000 Kg |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| Brand | Nilkamal |
| Warranty | 6 Months |
Approx. Rs 14,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Load Capacity | 3000 kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Min Fork Height | 80 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Wheel Type | Single Roller |
| Steering Wheel Size | 180 mm |
| Fork Roller Size | 80x70 mm |
| Body Material | MS |
Additional Information:
Approx. Rs 19,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Power Source | Hand Operated |
| Loading Capacity | As per requirement |
| Usage/Application | Industrial |
| Load Capacity | As per usage |
| Lifting Capacity | As per usage |
| Product Type | Standard |
| Wheel Material | PU |
| Environment | Indoor, Non-Corrosive, Outdoor |
Approx. Rs 12,500 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 3 Ton |
| Power Source | Hand Operated |
| Brand | Laxmi |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Lifting Height | 100 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 14,500 / PCSGet Latest Price
Product Details:| Brand | Laxmi Enterprises |
| Power Source | Hand Operated |
| Loading Capacity | 2.5 Ton |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Lifting Height | 85mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 13,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 2200 kg |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 150 mm/sec |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Fork Length | 1150 mm |
| Overall Fork Width | 685 mm |
| Min. Fork Height | 85 mm |
| Warranty | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 20,500 / pieceGet Latest Price
Product Details:| Power Source | Hand Operated |
| Brand | Maini |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Fork Length | 1800 mm |
| Fork Width | 540 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Environment | Indoor |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 14,500 / DayGet Latest Price
Product Details:| Service Location | Pan India |
| Material | Heavy Duty |
| Capacity | As per requirement |
| Location | All Over India |
| Service Type | On Site |
| Payment Mode | All Possible Payment Modes |
Approx. Rs 27,500 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity(T) | 1 Ton |
| Type | Hand Operated |
| Capacity(kg) | 1000 Kg |
| Usage/Application | Material Handling |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Max. Fork Height | 185 mm |
| Warranty | 6 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Explore More Products
© Laxmi Enterprises. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited